SCREAM CRY EXORCISE

Uusi kotimainen näyttämöteos kutsuu katsojan riivauksen ja hirviömäisyyden rajamaille. Teos on osa Nelivärinen uni -kokoelmanäyttelyn esitysohjelmistoa.

  • 21.4.2026 klo 18–19
  • 23.4.2026 klo 18–19
  • Kaikki ajankohdat
1. kerros, Kiasma-teatteri
Liput: 26 / 16 €
Sisältää pääsyn näyttelyihin esityspäivänä. Huom! Lipunmyynti siirtyy verkosta Kiasman palvelupisteelle tuntia ennen esitystä.
englanniksi, suomeksi

Kuvaus

Tarleena Laakon, Julia Jäntin ja Virpi Niemisen SCREAM CRY EXORCISE (suom. huuda itke manaa) on demoninen pienoisspektaakkeli elämän hirviömäisyydestä.

Hirviömäisyys on jotain odottamatonta, joka muuntuu ja venyy. Sen sijaan että karkottaisimme sen, mikä meitä riivaa, antaudumme riivauksen valtaan. Kenties demonien puoleen kääntyminen, niiden syleily ja esiin kutsu voi muuttaa kulttuuria, josta ne nousevat? Esityksen tunnuslause on “too possessed to be depressed”. Teos leikkii pienen spektaakkelin ihmeillä, kotikutoisella magialla ja riivaavilla rytmeillä.

Esityskielet: suomi ja englanti.
Esitys on suunnattu aikuisyleisölle.

Esitys valittiin Kiasma-teatterin järjestämän avoimen haun kautta osaksi Nelivärinen uni -näyttelyn ohjelmistoa.

Teos on Laakko-Jäntti-Niemisen työstämän Hirviömäisen esityssarjan toinen osa. Ensimmäinen osa EAT PREY LOVE sai kantaesityksensä Mad Housessa Helsingissä vuonna 2024. Ensimmäinen osa on nähtävissä 29.1.2026 Espoon kulttuurikeskuksessa.

Työryhmä

Ohjaus / teksti: Tarleena Laakko
Valosuunnittelu: Julia Jäntti
Lavastussuunnittelu: Virpi Nieminen
Pukusuunnittelu: Jenni Räsänen
Sävellys ja äänisuunnittelu: Nicolas “Leissi” Rehn
Peruukin toteutus: Joonas Lampi
Peruukin suunnittelu: Jenni Räsänen & Joonas Lampi
Lavalla: Pie Kär & Asta Honkamaa

Tekijät

Virpi Nieminen on skenografi ja kuvataiteilija, joka työskentelee laaja-alaisesti nykytanssin, nykyteatterin, esitystaiteen sekä paikkasidonnaisten ja immersiivisten esitysten ja installaatioiden parissa. Hänen työskentelynsä keskiössä on kiinnostus ruumiin ja tilan suhteeseen. Teoksissaan hän on työstänyt uusmaterialistisen ja posthumanistisen näyttämön kysymyksiä. Hänen estetiikkaansa inspiroivat queer-kulttuuri, hirviöt, rauniot ja lika. Lavastamisen lisäksi hän on toiminut pukusuunnittelijana, esiintyjänä, koollekutsujana ja kirjoittajana.

Julia Jäntti on visuaalinen suunnittelija ja taiteilija Helsingistä. Hän on valmistunut Taideyliopiston Teatterikorkeakoulun valosuunnittelun koulutusohjelmasta teatteritaiteen maisteriksi ja lisäksi opiskellut Stockholms Konstnärliga Högskolanissa, Narrative Space -opintokokonaisuuden Production Design for Film and Media -maisteriohjelmassa tv- ja elokuvalavastusta. Jäntti on tällä hetkellä kiinnitettynä valosuunnittelijana Svenska Teaternissa Helsingissä. Jäntti innostuu poikkitaiteellisista ja moniäänisistä näyttämöistä, jotka haastavat taiteellisia konventioita sekä pyrkivät laajentamaan näyttämötaiteiden raameja ja maneereja.

Asta Honkamaa on esiintyvä dramaturgi ja näytelmäkirjailija. Tällä hetkellä häntä kiinnostaa lantion alueella vaikuttavat voimat, helpotuksen kokemus ja erilaiset raekarkit.

Tarleena Laakko on dramaturgi ja esitystentekijä. Laakon työskentelyä ohjaa assosiatiivinen
dramaturgia, kieli mahdollisuutena koskettaa ruumista sekä epämääräisen esityksellistäminen.

Jenni Räsänen on pukusuunnittelija, skenografi ja vaatetusalan artesaani. Hän on valmistunut Aalto-yliopistosta Taiteen maisteriksi ja työskennellyt sittemmin esittävien taiteiden vapaalla kentällä teatterin, tanssin, sirkuksen sekä immersiivisten nykyesitysten parissa. Tällä hetkellä Räsänen on kiinnostunut kokeellisuudesta, erikoismateriaaleista sekä runollisesta ilmaisusta.

Nicolas ”Leissi” Rehn on säveltäjä, äänisuunnittelija, muusikko ja kahden lapsen isä. Vuonna 2019 hän sai Teosto-palkinnon ja tänä pääsiäisenä hän näki ojassa kolme mahtavaa sammakkoa, joista yksi sanoi: ”tänä keväänä et saa norovirusta”. Rehn oli kiitollinen sanoista mutta ei ollut ihan varma puhuiko sammakko totta, vai kujeiliko se. Quod fors feret, feremus aequo animo.

Pie Kär on monialainen tanssitaiteilija, jonka pitää lestissään yhä tyydyttymätön intohimo yleisön ja esitystilanteen suhteen tarkastelemista kohtaan. Viime vuosina hän on keskittynyt nykytanssin- ja koreografian lisäksi työskentelemään nykyteatterin alueella sekä laulun kautta. Kär on ylpeä projektistaan SOCIAL SOIL (2020-2022), jossa hän kompostoi Liikkeellä marraskuussa- festivaalin biohajoavia jätöksiä, josta syntynyttä festiivistä multaa hän jakoi juttutuulella oleville festivaaliyleisön jäsenille. Lisäksi Kär varaa osan ajastaan ohjatakseen tanssi- ja liiketutkimustunteja Queer Dance Groupin tanssivassa yhteisössä.