Att behandla motsättningar med hjälp av kroppen
I centrum för Alexandra Bachzetsis verk 2020: Obscene står relationen mellan kroppen och de lustfyllda stirrande blickarna som riktas mot den. Verket granskar teatern som ett problematiskt maskineri vars syfte är förförelse, förtjusning och att manipulera könsidentiteten. Samtidigt utforskar verket kroppen som en plats för alienation och inskränkning.
I performanceverket uppträder konstnären tillsammans med tre andra personer. Med hjälp av sina kroppar behandlar de uppträdande motsättningen mellan intuition och gest, ljus och mörker, norm och form, begrepp och agerande.
Alexandra Bachzetsis
Alexandra Bachzetsis är koreograf och bildkonstnär, bosatt i Zürich. I sina verk kombinerar hon dans, performance, bildkonst och teater. I verken fungerar kroppen som ett redskap för konst och kritik.
Arbetsgrupp
Koncept och koreografi: Alexandra Bachzetsis
Samarbetskoncept och iscensättning: Sotiris Vasiliou
Samarbetskoncept och dramaturgi: Dorota Sajewska
Verkställande och framförande: Alexandra Bachzetsis, Owen Ridley-DeMonick, Tamar Kisch, Sotiris Vasiliou
Ljuddesign: Tobias Koch
Kostymdesign: Christian Hersche, Ulla Ludwig, Laurent Hermann Progin
Kommunikationsplanering: Julia Born
Fotografier: Melanie Hofmann
Hår och makeup: Delia Sciullo
Teknisk regi, ljusdesign: Patrik Rimann
Produktion och turnéarrangemang: Association All Exclusive, Regula Schelling, Franziska Schmidt
Produktionsassistent: Juliana Simonetti
Särskilt tack till: DelgadoFuchs, Jia-Yu Corti för deltagandet i Open Studio forskningen; Bernhard la Dous, Charlotte Holstein, Alban Schelbert, Jon Brunke
I samarbete med
Kunsthaus Zürich, Kaserne Basel, Dampfzentrale Bern, L’Arsenic – Centre d’art scénique contemporain Lausanne, ADN Neuchâtel, Tanzquartier Wien och Gessnerallee Zürich. Performanceverket är en samproduktion med Programmers’ Fund of Reso—Dance Network Switzerland, med stöd från Pro Helvetia—Swiss Arts Council
Med stöd från
City of Zurich, the Canton of Zurich, och Pro Helvetia—Swiss Arts Council, Ernst Göhner Stiftung, Ernst und Olga Gubler-Hablützel Stiftung och Jacqueline Spengler Stiftung.
Läge och tillgänglighet
Kiasma-teatern är belägen på första våningen av museet, i motsatta ändan av byggnaden sett från huvuddörren. Platserna i teatern är onumrerade. Ytterkläder och stora väskor får lämnas gratis i Kiasmas klädföråd.
Vägen till den övre platån av teatern är hinderfri. Vi rekommenderar att du i förväg kontaktar Kiasmas info om det finns behov av rullstolsplats.

Levande samtidskonst