Upea tilaisuus tutustua naapurimme nuoreen, ennakkoluulottomaan, ajatuksia herättelevään ja kovatasoiseen nykyesitysten kenttään!
Esitykset 15/12 e
Elokuvanäytös 5 e
Festivaalipassi (sis. 2 esitystä ja leffa) 25 e
Juhlimme viisipäiväisillä UUE-minifestivaaleilla 100-vuotiasta Viroa uuden sukupolven pelottomien tekijöiden kanssa. Esityksiä, performanssia, rytmiä ja elokuvia — alkuun pieni vinha kielikoulu. Mukana mm. Flo Kasearu, Iggy Lond Malborg, Maria Metsalu, Kristina Norman ja SU—MU.
Ohjelma
Ke 21.2.
Klo 11 Anu Allas & Maria Arusoo: Johdanto Viron esittävien taiteiden historiaan, Seminaari-tila, vapaa pääsy
Kuraattorit Anu Allas (Kumu Art Museum) ja Maria Arusoo (Center for Contemporary Arts, Estonia) taustottaa UUE-festivaalia luennolla ja videoesityksellä, joka käy läpi virolaisen esittävän taiteen tärkeimpiä tapahtumia 1960-luvulta lähtien.
Klo 17 Flo Kasearun performanssi, Café Kiasma, vapaa pääsy
Klo 17 – 18 Kielikahvila, Café Kiasma, vapaa pääsy
Tuglas-seuran Helja Kirber pitää lyhyen viron kielen alkeiskurssin Rosa Liksomille.
Klo 19 Iggy Lond Malmborg: Physics & Phantasma, Kiasma-teatteri, liput 15/12 e & festivaalipassi 25 e
To 22.2.
Klo 17 Flo Kasearu Artist talk, Seminaari-tila, vapaa pääsy
Virolainen uuden polven taiteilija Flo Kasearu kertoo taiteestaan. Kasearun töitä on myös Kiasman Meno-paluu -näyttelyssä.
Pe 23.2.
Klo 18 Maria Metsalu: Mademoiselle x, Kiasma-teatteri, liput 15/12 e & festivaalipassi 25 e
Klo 19 – 22 UUE Indie Eve Party: SU—MU, Seminaari, vapaa pääsy
Virolainen musiikkiperformanssi ja elektroninen musiikki valtaa Seminaari-tilan Viron itsenäisyyspäivän aaton juhlistukseksi! Esiintyjänä alkuillasta DJ Maarin Myrkky ja myöhemmin elektro-dancea, psykedeelisiä soundeja ja etnisiä perkuusioita yhdistelevä SU – MU.
La 24.2.
Klo 15 Merike Estnan performanssi Virgin Red Herring, Kiasman aula, vapaa pääsy
Klo 16 Maria Metsalu: Mademoiselle x, Kiasma-teatteri, liput 15/12 e & festivaalipassi 25 e
Su 25.2.
Klo 14 elokuvanäytös, Seminaari-tila, liput 5 e & festivaalipassi 25 e
Kristina Norman: Festive Spaces
Theatre NO99: NO55 Ash and Money + Q&A